DevOps oczami sieciowca cz.1


Skoro powiedziało się A, to trzeba powiedzieć B. Krótka prezentacja, którą miałem przyjemność poprowadzić na tegorocznym Cisco Forum, zainspirowała mnie do rozszerzenia tego tematu i zrobienia całego cyklu. DevOps coraz śmielej wkracza w nasze progi. Nie możemy go ignorować. Warto mu się przyjrzeć bliżej. Zapraszam na pierwszą część prezentacji, w której przybliżę pojęcia związane z tym trendem, opowiem skąd on się wziął i jakie korzyści może przynieść nam, sieciowcom.

Advertisements

6 thoughts on “DevOps oczami sieciowca cz.1

  • Bardzo fajna prezentacja 🙂 Jednak w związku z automatyzacją jak wspominasz oprócz software’u również hardware. Jego wymiana i koszt często ścinają z nóg osoby zarządzające budżetem 🙂 ale to już temat na inną dyskusje. Czy masz jakieś wskazówki jak uczyć się takiej automatyzacji, szczególnie sieciowej ? mnogość rozwiązań nawet tutaj wymienionych jest ogromna a chciałbym móc na własnym laptopie popróbować tworzyć takie małe środowiska żeby zrozumieć idee. Jaki zestaw narzędzi byś polecił ?
   Dzięki i pozdrawiam,
   Tomek

   Like

   • Moim zdaniem na początku najlepiej postawić sobie VirtualBoxa i Vagranta. Dzięki nim bardzo szybko powołuje się (i kasuje) różne środowiska (serwer gitlab, puppet master, ansible, itp). Generalnie od git’a bym zaczął, później ansible. Można wtedy nie tylko uruchamiać sobie przykładowe “aplikacje” 3-tier, ale też wpasowywać się z automatyzacją sieci dla tych aplikacji – nie chodzi o bycie mistrzem w konfiguracji np. nginx, a raczej o zasymulowanie pracy, jaką wykonują deweloperzy i systemowcy. Będę w kolejnych częściach pokazywał krok po kroku jak się za to zabrać.

    No, a z budżetem to wiadomo jak jest 🙂 zawsze będą jakieś obawy i cięcia. Ale, jak przychodzi taki moment, że tą infrastrukturę trzeba wymienić, bo stary sprzęt albo nie jest już wspierany albo się nie wyrabia, to wtedy pokazanie tych zalet operacyjnych zwiększa szansę na ich zakup 🙂

    Like

 1. Krzysiek, bardzo fajne nagranie, wszystko podane w przystępny sposób w niemalże 90 minutowej pigułce.
  Kiedy będą te kolejne części?

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s